3ds Max

3ds Max’de Maxscript Hatalı çökme sorunu, Script Controller Hatası, Geri Al işlevinin çalışmaması (Ctrl-Z) Gibi Hataların Çözümleri

By 07/01/2019 February 12th, 2019 No Comments

Bu konuda 3ds Max Dosyasını açarken veya çalışırken aşağıdaki sorunlardan biri veya birkaçını aynı anda yaşamanız durumunda çözümünü içerir.

Sorunlar:
Çöküyor veya açılmıyor (Crashes or fails to open)

Bozuk sahne verileri (Corrupted scene data) 

Sahne boş iken helper objelerinin bulunması (“¡¡×ý×û” and “×þ×ü” gibi) Empty helper nodes (e.g. “¡¡×ý×û” and “×þ×ü” )

Sahne manuel kaydedemiyorsanız (Unable to save the scene manually)

Sahneyi kaydetmeden kapatmak istediğinizde kaydetme dediğiniz halde kaydetme işlemi yapıyorsa (Forces an auto-save after breaking the scene or when choosing “Don’t Save” when closing)

Sahnede Geri Al fonksiyonu (Crtl-Z) Çalışmıyorsa (Unable to use the Undo function)

Sürekli çeşitli MaxScript hataları alıyorsanız (Displays various MAXScript errors)

Sahnenizde kamera, ışık veya malzemelerin bozulması veya kaybolması (Corrupts or removes cameras, lights, and/or materials)

Maxscript başlangıç dizinine bilginiz dışında 3rd party komutların eklenmesi ve bunun verdiği hatalar (Adds itself to an existing script in the MAXscript startup directory)

İstemsiz 3ds Max kapanmaları (Force closes 3ds Max)

V-Ray ışıklarını kayıt edememe sorunu (Unable to save V-Ray lights)

Örneğin: Maxscript’ ten kaynaklanan bir boş sahnede Point Helper hatası.

Nedenler:

Üçüncü taraf bir MAXScript, 3ds Max yazılımının ayarlarını yanlışlıkla bozabilir ve bozuk betiği içeren sahne dosyaları 3ds Max’e yüklendiğinde diğer MAX dosyalarına (*.max) yayılabilir. (Orijinal komut dosyası, kullanıcıların Autodesk üyesi olmayan çeşitli çevrimiçi kaynaklardan indirmiş olabileceği ücretsiz 3ds Max sahnelerine eklenmiş görünüyor.)

MAXScript ticari bir eklenti için bir kopya koruma biçimi olarak yazılmış gibi görünmekle birlikte, etkilenen 3ds Max sahne dosyaları dağıtılır ve yeniden açılırsa, bozulma sorununu 3ds Max’in diğer kopyalarına yayabilir.

Bu belirli MAXScript dosyası, komut dosyası denetleyicisi olarak bir Max sahne dosyasına gömülür. Kendisini C: Users <KullanıcıAdı> AppData Local Autodesk 3dsMax <Sürüm Numarası> – 64bit scripts startup klasöründeki gizli dosyalara kaydeder:

  • vrdematcleanbeta.ms
  • vrdematcleanbeta.mse
  • vrdematcleanbeta.msex

Çözüm:

Sorunlu üçüncü parti bir MaxScript sisteminizde olup olmadığını kontrol etmek için tek satırlık bir komut dizini çalıştırmak gerekmektedir.

Bunun için;

1. 3ds Max açıp, F11 tuşuna basabilir veya Command Panel Unitilies Maxscript butonuna tıklayıp Open Listener basın. 

2. Maxscript Listener penceresi açıldığında aşağıdaki kod satırını yapıştırın ve Enter ‘a basın

(globalVars.isGlobal #AutodeskLicSerStuckCleanBeta)

3. kod satırını yapıştırıp Enter‘a bastığınızda kod satırının dönüşü false ise sisteminizde herhangi bir sorun bulunmadığı anlamına gelir. Kod satırının dönüşü true ise, sisteminizde bozuk MaxScript dosyaları olduğu ve kaldırılması gerekmektedir. 

 

Eğer Kod satırı dönüşü true ise 3ds Max 2015-2019 arası bir sürüm kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri yaparak sisteminizi temizleyebilirsiniz.

Mümkünse Onarım’a başlamadan önce sisteminizdeki 3ds Max dosyalarını kapatıp onarım tamamlanana kadar açmanız önerilmektedir.

1.Autodesk App Store girip  Security Tools for Autodesk® 3ds Max® 2019-2015 indirin. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Autodesk 3ds Max Security Tools *.msi dosyasını çalıştırın ve kurun.

3.Önemli Not: CRP MaxScript’i otomatik olarak tespit etmek ve temizlemek için 3ds Max Güvenlik Araçları açık olmalıdır.Güvenlik Araçları varsayılan olarak açıktır.

  

Kurulum bittikten sonra 3ds Max kurulumunuzu düzeltmenize ve etkilenen sahne ve dosyalarınızı geri yüklemenize yardımcı olacaktır. Kurulum bittikten sonra programı açıp sorununuz devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. 

 3ds Max 2014 ve önceki sürüm kullanıyorsanız, Autodesk hesabınıza giriş yapıp (http://manage.autodesk.com/) Support > Contact Us > Technical Support, ve Email seçip destek kaydı açmanız gerekmektedir. Konu kısmına “ALC MAXScript issue.” yazmanız yeterlidir.

Bu döküman Autodesk Support sayfasından çevrilmiştir. Kaynak 

Author serhatgumus

More posts by serhatgumus