3ds Max

Missing External Files Uyarısı, Eksik Texture Hatasının Çözümü

By 08/02/2019 February 12th, 2019 No Comments

Sahnenize farklı bir dizinden üzerinde texture olan bir model Merge ettiyseniz veya klasör dizininini değiştirdiğinizde 3ds max sahneyi açtığınızda Missing External Files uyarısı vermektedir.

missing

Bunun amacı sahnenizde gözüken veya gözükmeyen bir objenin üzerinde bu texture’lerin kullanıldığı ve bu texture bulunamadığının uyarısıdır. Missing External Files penceresinde eğer eksik texture’lerin yerini biliyorsanız bunları Browse tıklayarak açılan pencereden kısmına tıklayıp eksik olan texture’lerin yerini gösterip tamam derseniz tanımlamanızı yapmış olursunuz ve Tamam dediğiniz anda liste güncellenir. Adres yolunu göstermiş olduğunuz texture’lar listeden çıkmış olacaktır. Yine listede texture’lerin bulunması durumunda bunları da göstermeniz gerekecektir. Bazen bu texture’ları kullanmak isteyemeyebilirsiniz veya sahnede önemsiz gözükmüyor olabilir bu durumda Missing External Files penceresinde Remove All diyerek silebilirsiniz.

Missing External Files listesinde bulunamayan texture’ları Asset Tracking kısmından da rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Eksik olarak sorduğu kaplamaları sahnenizi kaydettiğiniz dizinin içerisine veya ***.max sahnenizin bulunduğu dizinde Maps klasörü açarak buraya kopyalarsanız otomatik görecektir.

Not: Network Render alıyorsanız veya Distributed Render kullanıyorsanız. Path işlemlerini mutlaka Network üzerinden tanımlamasını yapmanız gerekmektedir. (örnek görsel aşağıdadır)

Author serhatgumus

More posts by serhatgumus