3ds Max

3ds Max Arşivleme – Genel Sorunlar ve Çözümleri

Autodesk 3ds Max ‘te sık yaşanan sorunların başında yer alan, arşivlenmiş proje dosyalarının başka bir bilgisayarda veya Network Rendering de yol adlarının doğru olmamasından kaynaklanan texture’lerin gözükmemesidir. Bu durumda texture’ler gözükmediği için render alındığında diffuse renk olarak gri veya siyah çıkmaktadır.

Çözümü için öncelikle sıkıştırılmış proje dosyasını, Sıkıştırmadan çıkartırken Winrar’da sağ tıklayıp Dosyaları Çıkart ile açarak Gelişmiş Seçeneklerde bulunan  “Yol Adlarını Çıkartma” diyerek açmanız gerekmektedir. Bu sayede kaplamaların tamamını .max dosyasının ana dizinine çıkartacaktır. Bu şekilde yaptığınızda 3ds Max  ana dizinde bulunan texture’leri sahneyi açtığınızda görecektir. Aynı şekilnde Max dosyanızın bulunduğu klasörün içerisine Maps diye klasör açıp tüm texture’lerinizi attığınızda da yine sahneyi açtığınızda otomatik görecektir.

Network Rendering veya Distributed Rendering de sorun yaşamamanız için File\Reference\ Asset Tracking kısmından textureleri seçip sağ tıklayıp Set Path ile texture’leri yeni dizininde göstermeniz sorunu tamamen çözecektir. (Bu dizinin bulunduğu klasöre Network üzerinden diğer bilgisayarların textureleri görebilmeleri için erişim izninin açık olması gerekmektedir.)

 

Author serhatgumus

More posts by serhatgumus